Sıkça Sorulan Sorular

Web Tasarımı

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.
Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
Her iyi web sitesinde tasarım, içeriğe göre inşa edilir. Bu nedenle de her sitede farklı bir yapısal tasarım modeli ortaya çıkar. Eğer genel hatlarıyla bir cevap arıyorsak, bu sorunun yanıtını bulmak için şöyle bir mantık kurabiliriz;

'İyi bir spor otomobil nasıl olmalı?' sorusuna yanıt arayan biri, dünyanın en iyi spor otomobillerinden birkaçını inceleyecektir. Bizim de aynı yöntemle dünyanın en başarılı web sitelerini incelememiz yanlış olmaz. İnternet'in en çok ziyaretçi alan web sitelerine Alexa'nın ana sayfasındaki 'Alexa Top Sites' bölümünden ulaşılabilir.

Bu web siteleri incelendiğinde şu görülecektir; İyi web sitelerinde, tasarımlar temiz, abartıdan uzak ve içerik odaklıdır
Hazırladığımız web sitelerinde kullandığımız içerik yönetim sistemleri ve tasarlanan şablonlar, site öğelerini gelen ziyaretçinin ekran çözünürlüğüne adapte edebilen, esnek bir yapıdadır. Bu sayede tüm mobil cihazlar ile yüzde yüz uyumluluk sağlanır.
Web sitelerinde içerik herşeyden daha önemlidir. İçeriği hazırlarken içeriğin zengin ve yüzde yüz özgün olmasına dikkat edilmelidir. Arama motorları içeriği özgün olmayan, başka web sitelerindeki yazıların kopyalanarak kullanıldığı web sitelerini tespit eder ve kötü sıralamalara yerleştirerek cezalandırır. Başka web sitelerinden kopyalanan içerik ile oluşturulacak bir web sitesinden alacağınız verim dramatik olarak düşeceği gibi, bu davranış biçimi etik olarak da yanlıştır.

İçeriği organize ederken, site ziyaretçilerinin aradıkları bilgiye site içerisinde kaybolmadan, kolayca ulaşabilecekleri bir yapı tasarlanmalıdır.
Web siteleri sınırsızca genişletilebilir yapıda olduklarından, geniş içeriğe sahip bir web sitesinde, web tasarımcı zamanının büyük bölümünü içeriğin yerleştirilmesi için harcar. Ayrıca, örneğin web sitenizde olmasını istediğiniz bazı nitelikler için size özel kodlar yazılması gerekebilir. Bu gibi nedenlerle web sitesi tasarımında, yapılacak projeyi görmeden ortalama bir fiyat bile vermek mümkün değildir. Web tasarımınız konusunda fiyat verebilmemiz için öncelikle ne türde bir çalışma istediğinizi öğrenmeli ve içeriğiniz hakkında fikir sahibi olmalıyız.
Evet, dinamik web sitelerinde sitenizi kendiniz dilediğinizce güncelleyebilir ve genişletebilirsiniz.
Ellerinde hazır tasarım şablonları ile kapı kapı dolaşan web tasarımcılar olduğunu biliyoruz, bizi onlarla karıştırmayınız. Size bilgisayardan gösterilecek hazır tasarımlarda, o tasarımın sunumda göze güzel görünmesi için web sitesi yapay içerik ile doldurulmuştur. Tasarım hoşunuza gider, içeriğinizi web tasarımcıya verirsiniz ve size gelen tamamlanmış işin, size başta yapılan sunumda gördüklerinizle hiç alakası olmadığını görürsünüz. Bu çok doğaldır çünkü sizin içeriğiniz, yapay içerikle dolu halde görüp beğendiğiniz tasarıma aynı görselliği sunacak şekilde uymamıştır.

Virgo tarafından hazırlanan web sitelerinde, olması gerektiği gibi içeriğinize göre bir tasarım oluşturulur. Sonucun çok hoşuna gideceğine emin olabilirsiniz.
Modern, dinamik web sitelerinde, site altyapısında kullanılan içerik yönetim sistemi yazılımları kendilerini güncelleyebilir yapıdadır. Öte yandan, internet teknolojileri hızla geliştiği için bu yazılımlar bir süre sonra mevcut sürümlerinde küçük güncellemeler ile devam etmek yerine, majör sürüm yükseltmeleri yaparak mevcut teknolojilere ayak uydururlar. Bu, sizin kullanmakta olduğunuz içerik yönetim sistemi için artık güncelleştirme yayınlanmayacak anlamına gelir. Bu noktada web sitenizi yenilemeniz tavsiye edilir. Aksi taktirde güvenlik açıkları ortaya çıkabileceği gibi, zamanla sunucu üzerindeki diğer yazılımlarla uyumsuzluk meydana geleceği için web siteniz tümden çalışmaz hale de gelebilir.
Hayır! Ana sayfa, bir web sitesinin en önemli sayfasıdır ve verim düşürmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bir giriş animasyonu ile heba edilemeyecek kadar değerlidir. Arama motorlarında verimli sonuçlar elde etmek ve ziyaretçilerinizi aradıkları bilgiye hızlıca ulaştırmak için, ana sayfanızın web sitenizin konusu ile ilgili genel bilgiler içeren, doyurucu yazılı ve görsel içerik sunacak biçimde kullanılması gerekir. Zaten dinamik web sitelerinde kullanılan içerik yönetim sistemleri de böyle bir özellik barındırmamaktadır.
Hayır! Adobe Flash (Bilinden eski adları ile Macromedia Flash veya Shockwave Flash) kullanarak web sitesi yapmak çok eskilerde kalmıştır. Flash bugün için sadece destekleyici amaçlarla ve çok kısıtlı olarak kullanılmaktadır.

Eğer web sitenizden verimli sonuçlar elde etmek istiyorsanız, Flash web sitesi yaptırmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz
Web sitelerini oluşturan web sayfalarının teorik olarak neredeyse sınırı yoktur. Bir web sayfasını aşağıya doğru yüzlerce sayfa kayacak biçimde içerik ile doldurabilirsiniz. Yükleme çok uzun sürse de, internet tarayıcınız bu sayfayı düzgün bir şekilde görüntüleyecektir.

Pratikte ise, bir web sayfasının mümkün olduğunca hızlı yüklenmesini, ziyaretçilerin sayfa içerisinde aradıklarını kolayca bulmasını ve sitenin arama motorlarında verimli sonuçlar sağlamasını bekler ve tecrübe ile edinilmiş belli sınırlamalara sadık kalmaya özen gösteririz. Ancak yine de bu konuda belli bir standarttan söz etmek mümkün değildir, her web sitesinin ve her web sayfasının kendine özgü sınırları olması kaçınılmazdır.
Web tasarımcınızın bulunduğunuz şehirde, hatta bulunduğunuz ülkede olması gibi bir zorunluluk kesinlikle yoktur. İyi bir web tasarımcı işi gereği başta internet olmak üzere tüm iletişim araçlarını son derece iyi kullanır. Web sitelerinin hammaddesi olan içeriğinizi web tasarımcınıza internet yoluyla ulaştırabilir, web tasarımcınız ile hiç yüz yüze gelmenize gerek olmadan web çalışmanızın nasıl ilerlediğini yine internet üzerinden takip edebilirsiniz. Önemli olan web tasarımcınızın nerede olduğu değil, işini ne kadar iyi yaptığıdır.

Virgo, Ankara'da yerleşik bir şirket olmakla birlikte, bugüne kadar Türkiye'nin dört bir yanına web tasarım hizmeti vermiş bir firmadır. Sadece Türkiye'ye değil, batıda İnternet'in anavatanı Amerika'dan, doğuda Azerbaycan'a kadar birçok ülkeye de hizmet verdik ve müşterilerimizin bir bölümü ile hiç yüz yüze tanışma imkanımız olmadı. Eğer Ankara'da değilseniz ve verimli bir web sitesine sahip olmak için Virgo ile çalışmak isterseniz, size de hizmet vermekten mutluluk duyarız.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

mikropor.pngatlas-sondaj.pngdolfen.pngmetron-insaat.pngozel-ankara-umut-hastanesi.pngsevgi-goz-merkezi.pngdesen-ofset.pngnereids-dive-center.pngcanbensan.pngortoklinik.pngmarge-hotel.pngvilla-mahal.pngsevgi-optik.pngdr-smile.pngermer-marble.pngsada-fuarcilik.pngintermak.pngtestform.pngesmaksan.png6k-medikal.pngcekar-insaat.pngkalca-cerrahi-dernegi.pngocy-rent-a-car.pngar-metal.pngturna-ahsap.pngozyurek.pngozel-cankaya-hastanesi.pngdez-kuafor.pngcankaya-ortopedi.pngatr-saglik-teknolojileri.pngsunrider.pngmaser-insaat.pngnaka.pngocb-sigorta.pngilbe-mineral.pngmint-fuarcilik.pngkronospor.pngerkut-aldeniz.pngtubay-danismanlik.pngankara-model-ucak-kulubu.pngesbelli-evi.pngpm-teknoloji.pngarmin-yalitim.pngalser-teknik.pngcanova-construction.pnguz-ay-insaat.pngyalcinkaya-mermer.pngarma-yatcilik.pngheraeus-electro-nite.pnggelibolu-memorial.pngdeniz-peyzaj.pngbernus-tourism.png