Virgo Blog
Amazon Cloud Drive vs Google Drive Virgo Blog'un bir önceki makalesinde düzgün bir yedekleme için neler yapılması gerektiğinden ve uzak yedekleme için cloud storage imkanlarından faydalanılabileceğinden bahsetmiştim. Aslına bakarsanız ben cloud storage ihtiyaçlarım için uzunca bir zamandır Google Drive kullanıyorum ve son derece de memnun olduğumu söyleyebilirim. Öte yandan kısa zaman önce Amazon'un ilk yıl için sadece 5 USD'ye sınırsız depolama alanı sunduğu çok cazip bir teklifi vardı ve karşı koyamayıp satın aldım. Böylelikle bir Google Drive - Amazon Cloud Drive kıyaslaması yapabileceğim tecrübeye sahip oldum.

Bir desktop client dünyaları değiştiriyor

Tüm cloud storage servisleri bilgisayarınızdaki dosyaları karşı sunucudaki disk alanınıza yüklemenize imkan tanıyan birer desktop client sunuyor. Google Drive'ın Windows için sunduğu desktop client son derece başarılı, bilgisayarınıza yükledikten sonra hangi klasörlerinizi senkronize etmek istediğinizi seçiyor ve işin geri kalanını programa bırakıyorsunuz. İyi bir cloud storage servisinde bu türden bir seçilebilir otomatik senkronizasyon yeteneği olması çok önemli, çünkü yedekleme bir yana dursun, işinizle ilgili dosyalarınıza her an ve her yerden ulaşabilmek istiyorsanız bilgisayarınızdaki dosyalarınız ile cloud drive'ınızdaki dosyaların senkronize olması gerekir. Bu işi otomatik olarak yapan bir desktop client, sizi çok büyük bir yükten kurtarıyor. Google Drive'ın desktop client'ında bir sevdiğim özellik daha var, bu da programın ayarlar menüsünden upload ve download hızlarını sınırlayabiliyor olmanız. Böylelikle siz çalışırken arka planda gerçekleşen dosya senkronizasyonu tüm bant genişliğinizi yemiyor.

Google Drive'ın bu son derece başarılı desktop client'ına alışık bir kullanıcı olarak, Amazon Cloud Drive'ın sunduğu alternatif beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. İçerisinde hiçbir dosya senkronizasyonu yeteneği barındırmayan ve sadece elle seçilen dosya ve klasörlerin yine elle karşı tarafa upload edilmesine yarayan bu program, cloud storage denen hikayenin size sunabileceği imkanları kırpıp kuşa çeviriyor. Bu derece yeteneksiz desktop client ile elle yedekleme dahi tam bir kabus, tüm dosya yükleme denemelerim saç baş yoldurdu ve değerli zamanımı boşa harcamama neden oldu.

Amazon Cloud Drive ile bilgisayardaki dosyaların düzgün bir şekilde otomatik senkronizasyonu için gidip ayrıca para vererek GoodSync benzeri bir üçüncü parti yazılım satın almanız gerekiyor. Bu türden yazılımlar da çok farklı servisler ile senkronizasyon sağlayabilmek için karmaşık yapıda oluyorlar ve Google Drive'ın sunduğu basit işlevselliği mumla arıyorsunuz.

Android uygulamalarında da durum farklı değil

Amazon Cloud Drive'ın şu anki android uygulaması ile ilgili kesinlikle bir problem var. Bilgisayarımdan web üzerinde açtığım ve az önce yüklediğim cloud drive klasörlerimi android uygulamasında defalarca refresh etmeme rağmen göremedim. Öte yandan Google Drive'ın android uygulaması çok daha oturmuş, çok daha düzgün çalışan bir program. Ben akıllı telefon üzerinden çok fazla iş yürüten bir adam değilim ama Amazon bu açıdan da rahatsız edici bir deneyim sundu.

Video dosyalarında bir tatsız sürpriz daha

Google Drive'ın sevdiğim özelliklerinden biri çok geniş bir yelpazede video codec'lerini tanıyor ve destekliyor olması. Tabi Google'ın bu işler için kendi şirketlerinden olan YouTube'un altyapısını kullanıyor olmasında da bunun payı büyük. Google Drive'da tuttuğunuz video dosyalarınız otomatik olarak stream edilebilir hale getiriliyor ve dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden, hatta akıllı telefonunuz üzerinden dahi videolarınızı izleyebiliyorsunuz. Benzer imkanları Amazon Cloud Drive da sunmakla beraber, Amazon bazı .mpg uzantılı dosyalarımı ve Sony dijital video kameram ile çekilmiş zilyon adet .m2ts uzantılı dosyamı tanımadı ve işlemedi. Video dosyaları ile ilgili bir başka rahatsız edici kısıtlama, Amazon Cloud Drive'ın tanıdığı video dosyalarında sadece 20 dakikadan kısa videoları stream edilebilir hale getirmesiydi. Google Drive videoların HD kalitede stream edilebilmesini sağlarken, Amazon Cloud Drive videoların görüntü kalitesini oldukça düşürerek bu konuda da kafa üstü çakıldı.

Ucuz etin yahnisi yavan olur

Amazon Cloud Drive özelinde bu sözün fazlasıyla doğru olduğunu söyleyebiliriz. Amazon'un cloud storage pazarında Google Drive, Microsoft OneDrive, DropBox gibi rakipleriyle başedebilmek için son derece kullanışsız ve yeteneksiz olan servisini yok pahasına satmak yerine, servisi geliştirmeye odaklanması gerekiyor. Benim gibi fiyata aldanıp hizmeti satın alanlar eğer servis kalitesi kullanılabilir seviyeye yükseltilmezse bir sonraki sene aboneliklerini yenilemeyecekler çünkü.

Sevgiyle kalın, ucuz tekliflere aldanmayın...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.