Hizmetlerimiz

E-Posta Güvenlik Sertifikaları Tescili

E-Posta Güvenlik Sertifikaları
Her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan Internet'in en sık kullandığımız imkanlarından biri elektronik postadır. E-Posta son derece hızlı ve güçlü bir iletişim aracı olmakla beraber, ne yazık ki oldukça eski Internet standartları üzerine kurulmuş bir yapıda çalıştığı için iki önemli güvenlik problemine sahiptir.
 

1 Gönderdiğiniz e-postaları okuyan sadece alıcısı olmayabilir

Ne yazık ki doğru okudunuz, kullandığımız standart elektronik postalar Internet üzerinde tamamen şeffaf bir biçimde seyahat ederler. Gönderdiğiniz e-posta bilgisayarınızdan çıkıp öncelikle internet servis sağlayıcınızın giden posta sunucusuna ulaşır. Buradan, alıcının internet servis sağlayıcısının gelen posta sunucusuna ulaşana kadar İnternet'in yapısı gereği, birçok başka sunucunun daha üzerinden geçer. Gönderdiğiniz e-posta ve ekinde yolladığınız dosyalar, katettiği bu yol boyunca hacker'ların, meraklı sistem operatörlerinin ve hatta paranoyak bir ülkenin gizli servisinin hiçbirşey yapmaya gerek kalmadan açıp okuyabilecekleri veya kopyalayabilecekleri şekilde, ham, şeffaf haliyle seyahat eder.
 
Gönderdiğiniz e-posta ne yazık ki seyahatini tamamlayıp alıcının gelen posta sunucusuna ulaştığında da güvende değildir. Elektronik postanın alıcısı mesajı kendi bilgisayarına çekip gelen posta sunucusunan silene kadar postanız bu sunucuda da şeffaf ve korunmasız bir şekilde bekleyecektir. Bazı internet kullanıcılarının mesajların bir kopyasını sunucuda bırakmak gibi kötü bir alışkanlıkları olduğu da düşünülürse, risk daha da büyümektedir.
 

2 Herkes sizin adresinizden geliyormuş gibi görünen e-postalar yollayabilir

Evet, internet hakkında ortalamanın biraz üzerinde bilgi sahibi herkes, kolayca sizin e-posta adresinizden geliyormuş gibi görünen e-postalar yollayabilir. Elektronik postaların hangi bilgisayardan çıktığı ve birkaç önemli detay daha, e-posta'nın 'header' tabir edilen bölümünde bulunur. Kullandığımız MS Outlook, Outlook Express, Thunderbird, Eudora gibi e-posta yazılımları bu header satırlarından sadece birkaç tanesini standart olarak bize gösterir, diğerlerini görebilmeniz için mesajın tüm headerlarını ayrıca açmanız gereklidir. Hiç kimse kendisine gelen e-postaların tüm header'larını incelemediği gibi, ortalama bir internet kullanıcısı bu satırları incelese dahi zaten birşey anlamayacaktır. Tüm bu nedenlerle sizin adresinizden geliyormuş gibi görünen bir e-posta'nın ayırdedilebilmesi ihtimali çok küçüktür.
 
Yukarıda saydığımız iki büyük güvenlik probleminin ortak çözümü bir e-posta güvenlik sertifikası kullanmaktır. E-posta güvenlik sertifikaları ile;

 

  • Gönderdiğiniz mesajları elektronik olarak imzalayabilirsiniz. Sizin adresinizden gelen mesajlarda sadece siz elektronik imza kullanabileceğiniz için, başkaları sizin adresinizden e-posta gönderse dahi alıcılar kolayca ayırdedebileceklerdir.
  • Gönderdiğiniz mesajları son derece güçlü bir şifreleme sistemi ile koruma altına alabilirsiniz. Elektronik postanız ve ekindekiler, hem internet üzerindeki seyahati boyunca, hem de alıcının gelen posta sunucusunda beklediği sürede hiçkimse tarafından açılamayacaktır.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

bernus-tourism.png6k-medikal.pngocb-sigorta.pngdeniz-peyzaj.pngdolfen.pngarmin-yalitim.pngozyurek.pngozel-cankaya-hastanesi.pngerkut-aldeniz.pngyalcinkaya-mermer.pngmikropor.pngtubay-danismanlik.pngozel-ankara-umut-hastanesi.pnguz-ay-insaat.pngmaser-insaat.pngcekar-insaat.pngnereids-dive-center.pngmarge-hotel.pngankara-model-ucak-kulubu.pngesbelli-evi.pngcanova-construction.pngintermak.pngcanbensan.pngnaka.pngcankaya-ortopedi.pngocy-rent-a-car.pngtestform.pngar-metal.pngkronospor.pngsevgi-goz-merkezi.pngheraeus-electro-nite.pngalser-teknik.pnggelibolu-memorial.pngilbe-mineral.pngsada-fuarcilik.pngmetron-insaat.pngsunrider.pngermer-marble.pngatlas-sondaj.pngkalca-cerrahi-dernegi.pngortoklinik.pngdesen-ofset.pngsevgi-optik.pngpm-teknoloji.pngdez-kuafor.pngvilla-mahal.pngdr-smile.pngmint-fuarcilik.pngturna-ahsap.pngarma-yatcilik.pngatr-saglik-teknolojileri.pngesmaksan.png