Sıkça Sorulan Sorular

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarındaki doğal arama sonuçlarında hedeflenen anahtar kelimeler ile web sitenize ulaşacak ziyaretçilerin sayısını ve kalitesini artırmaya yönelik yapılan çalışmalara verilen isimdir. İngilizce'deki özgün ismi Search Engine Optimization'dır ve SEO olarak kısaltılır.
Arama motoru optimizasyonu ile ilgili not edilmesi gereken en önemli bilgi, bu hizmeti verenlerin çoğunlukla düzmece bir hizmet satmaya çalışıyor olduğudur. Arama motorları algoritmalarını kullanıcının arama yaptığı anahtar kelime ile en doğru sonuçları, en doğru sıralama ile getirecek biçimde hazırlar ve sürekli olarak geliştirirler. Bu algoritmalar son derece karmaşık yapıdadır ve arama yapan kişinin lokasyonu, internet kullanım alışkanlıkları, ilgi alanları ve daha niceleri gibi çok sayıda değişkeni kullanırlar.

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında kullanılacak tekniklerin başta Google olmak üzere arama motorlarının ilkelerine aykırı olmaması gerekir. Google bu konuda çok net çizgiler belirlemiştir ve bu çizgilerin dışına çıkıldığını tespit ettiği anda söz konusu web sitesini indeksinden çıkartmaya varan yaptırımlar uygular.

Bu nedenle arama motoru optimizasyonu adı altında yapılacak çalışmalarda çok dikkatli olunmalıdır. Web sitesi tarafında yapılacak çalışmalar aslında son derece kısıtlı ve tek amaca yöneliktir: Kaliteli bir web sitesi yaratmak.

Kaliteli web siteleri arama motorlarında kalıcı olarak başarılı sonuçlar elde eder. Kaliteli olmayan web siteleri ise arama motoru optimizasyonu için ne kadar çok para harcarlarsa harcasınlar sonu hüsranla sonuçlanacaktır. Kimsenin elinde kalitesiz bir web sitesine arama motorlarında iyi sıralar temin edecek sihirli bir değnek yoktur.
Arama motorlarında yapılan aramalarda listelenen ücretsiz, standart arama sonuçlarını kastediyoruz. Arama motorlarına reklam vererek elde edilen sonuçlar, arama motoru optimizasyonu kapsamına girmez. Arama motoru optimizasyonu yaptıklarını söyleyerek Google'da ücretli reklamlarınızın çıkmasını sağlayanlara karşı dikkatli olmanızı ve paranızı kaptırmamanızı öneririz.
Yazılım ve içerik yapıları arama motorlarında verimli sonuçlar elde edecek şekilde tasarlanmış web siteleri 'arama motoru dostu' ya da 'arama motoru optimizasyonu dostu' olarak nitelendirilir. Arama motoru optimizasyonu'nun aşamalarından biri, üzerinde çalışılan web sitesinin arama motoru dostu hale getirilmesidir.
Hayır, böyle bir garanti kesinlikle kimse tarafından verilemez. Bu iddiada olanlar dolandırıcıdır, uzak durulmalıdır.
Arama motoru optimizasyonu hizmetinde kimse size sıralama garantisi gibi net taahhütlerde bulunamaz. Taahhütler hizmetin doğası gereği son derece havadadır ve başarı garantisi kesinlikle yoktur.
PageRank, ismini Google'ın kurucularından Larry Page'den alan ve Google'ın arama sonuçları sıralamalarını belirlemekte kullandığı algoritmalardan birinin ismidir. Google arama sonuçlarını sıralarken buna benzer birçok algoritma kullanır, ancak PageRank en eski ve iyi bilinen Google algoritmasıdır. PageRank bir link analizi algoritmasıdır ve kabaca şu mantıkla çalışır:

Eğer kaliteli bir web sayfası, bir başka web sayfasına link vermiş ise, muhtemelen link verilen web sayfası da kaliteli bir web sayfasıdır.

PageRank algoritması istismara açık bir yapıda olduğundan Google istismarı önleyecek TrustRank gibi destekleyici algoritmalar kullanır.
TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo'daki araştırmacıların ortak geliştirdiği, spam linklerin tespitine yönelik bir link analizi algoritmasıdır. Arama motoru optimizasyonu yaptığını iddia edenlerin birçoğu Google'ın PageRank algoritmasını suistimal etmek amacıyla yüklü miktarda backlink üretir. Bu türden arama motorlarını yanıltmaya yönelik girişimler TrustRank ve benzeri algoritmalarca tespit edilebilir.
Arama motoru optimizasyonu yanlış ellerde son derece tehlikeli olabilir ve web siteniz için harcadığınız zaman ve paranın heba olmasına neden olabilir. Arama motoru optimizasyonu yaptığını söyleyen birçok şirket, arama motorlarını kandırmaya yönelik Black Hat SEO olarak adlandırılan teknikleri kullanır. Arama motorları bu teknikleri tespit etmeye yönelik algoritmalar geliştirmiştir, Black Hat SEO yapıldığı tespit edildiği anda söz konusu web sitesinin arama motoru indeksinden tümüyle çıkarılmasına varan sonuçlar doğması kaçınılmazdır.

Yaptığı işi çok iyi bilmesi gereken firmalara büyük paralar ödeyerek arama motoru optimizasyonu yaptıran dünya devi şirketin dahi başına benzer şeyler gelmiştir. Birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Google, 6 Şubat 2006'da otomotiv devi BMW firmasının PageRank'ini sıfıra indirmiştir. Sebep arama motoru optimizasyonu adı altında geçiş sayfaları (doorway pages) oluşturulmuş olmasıdır.
  • Online seyahat devi Expedia'nın web sitesi, Ocak 2014'de Google tarafından kullandıkları yanlış arama motoru optimizasyonu teknikleri nedeniyle cezalandırılmış ve bu olan Expedia'nın siyaretçi sayısında %25, hisse değerlerinde %4.5 düşüşe neden olmuştur.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

yalcinkaya-mermer.pngtestform.pngatlas-sondaj.pnggelibolu-memorial.pngbernus-tourism.pngnereids-dive-center.pnguz-ay-insaat.pngesmaksan.pngmint-fuarcilik.pngocy-rent-a-car.pngdeniz-peyzaj.pngmaser-insaat.pngmikropor.pngsada-fuarcilik.pngkalca-cerrahi-dernegi.pngarmin-yalitim.pngdesen-ofset.pngilbe-mineral.pngar-metal.pngdolfen.pngatr-saglik-teknolojileri.pngalser-teknik.pngcankaya-ortopedi.pngdr-smile.pngkronospor.pngarma-yatcilik.pngmarge-hotel.pngtubay-danismanlik.pngnaka.pngturna-ahsap.pngocb-sigorta.pngpm-teknoloji.pngozel-cankaya-hastanesi.pngmetron-insaat.pngsunrider.pngcanova-construction.pngcanbensan.pngcekar-insaat.png6k-medikal.pngankara-model-ucak-kulubu.pngheraeus-electro-nite.pngintermak.pngvilla-mahal.pngermer-marble.pngozel-ankara-umut-hastanesi.pngsevgi-goz-merkezi.pngdez-kuafor.pngerkut-aldeniz.pngesbelli-evi.pngsevgi-optik.pngortoklinik.pngozyurek.png