Sıkça Sorulan Sorular

Alan Adı Tescili

İnternet'e bağlı bulunan her bilgisayarın IP adresi tabir edilen (207.210.221.211 gibi) bir numerik adresi vardır ve internet bu temel adresleme sistemi üzerinde çalışır. Alan adı, ya da ingilizce ismi ile Domain Name, internet üzerindeki bu temel adresleme sisteminin çok zor hatırda kalması nedeniyle geliştirilen Alan Adı Sistemi'nde (Domain Name System - DNS) kullanılan adresleme öğesidir.

Alan adları sayesinde web siteleri gibi internet servislerinin kolay hatırda kalan ve bir bakışta ne konuda hizmet verdiğine dair fikir edinebileceğimiz birer adresi olur. Virgo İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.'nin alan adı virgo.com.tr'dir ve Virgo'nun web sitesi www.virgo.com.tr alt alan adında yayınlanmaktadır. Bu adresi, noktalar ile ayrılmış bölümleri ile inceleyecek olursak;

 • www ön eki bize bu adresin bir world wide web sitesi adresi olduğunu,
 • .virgo bize bu alan adının kime ait olduğunu (veya bazen neyle ilgili olduğunu),
 • .com bize bu alan adının ticari amaçlarla kullanıldığını ya da ticari bir işletmeye ait olduğunu,
 • .tr bize bu alan adının Türkiye'den tescil edildiğini, yani bir Türk işletmesine ait olduğunu gösterir.

 

Alan Adı Sistemi kolay akılda kalan adresler yaratarak Internet'in kolaylaşmasına, dolayısı ile gelişimine büyük katkıda bulunmuştur.

Bir alan adının önüne nokta ile ayrılmış ekler ekleyerek yaratılan yeni alan adlarına alt alan adı denir. Örnek verecek olursak şirketimizin alan adı "virgo.com.tr" iken, web sayfalarımızı yayınlamak üzere oluşturduğumuz "www.virgo.com.tr" adresi bir alt alan adıdır. Bir alan adına dilediğiniz sayıda alt alan adı tanımlanabilir.
Evet, kendi alan adınıza sahip olmak hiç de zor değildir. Bazı alan adı uzantıları, tescil eden ülkenin kurallarına da bağlı olarak, sadece kendi vatandaşlarına, belirli meslek gruplarına veya belirli kurum ve kuruluşlara ayrılmıştır. Örneğin .gov.tr uzantılı alan adlarını sadece T.C. Devleti kurum ve kuruluşları tescil ettirebilir. Ancak herkesin kullanımına açık .com, .net, .info, .gen.tr, .web.tr gibi alan adları olduğu gibi, eğer gerçek veya tüzel kişiliğiniz ile ticaret yapıyorsanız, başvuruda gönderilecek birkaç belge ile bir .com.tr alan adına da sahip olabilirsiniz.
Alan adlarının varoluş nedenlerine dönecek olursak, bizce bu seçimi yaparken en dikkat etmeniz gereken konu kolay hatırlanır bir alan adı seçmek olacaktır. Alacağınız .com uzantılı bir alan adı, .com uzantısı ile birlikte maksimum 67 karakter uzunluğunda olabilir ancak kolay hatırlanır olmayan uzun bir alan adı seçmek hiç de iyi bir fikir değildir.

Alan adınızın şirketinizin isminden oluşması ve ismini içermesi veya de bizce çok önemli değildir. Web sitenizin hazırlanış amacına ve içeriğine göre ürün veya hizmetleriniz ile ilgili bir alan adı seçmeniz de son derece mantıklı bir karar olabilir. Bu şekilde seçilen bir alan adı, arama motorlarında elde edeceğiniz sıralamalarda da büyük avantaj sağlayacaktır. Bugün birçok şirket her ürünü için ayrı bir alan adı tescil ettirmekte ve her ürünü kendine özel web sitesinde sunmaktadır.

Boşta alan adı bulmak zorlaştığından en değerli alan adı uzantısı .com'dur. Bu nedenle eğer istediğiniz alan adının .com versiyonu boşta ise bu uzantıyı tercih edebilirsiniz. Ticari faaliyetlerde kullanacağınız bir alan adı için .org gibi bir seçim yapmanız prestijinize gölge düşürecektir.

Burada hatırlatmamız gereken şey, bir alan adı tescil ettirmenizin, bu alan adını kullanmaya başlamak için yeterli olmadığıdır. Alan adı tescili sadece alan adının sizin adınıza kayıt edilmesidir, alan adını kullanabilmeniz için bir internet sunucusu üzerinde tanımlanması ve gerekli internet servislerinin kullanımınıza açılması gerekir.
Başvuru sırasında belge gerektirmeyen alan adlarının tescili, Virgo tarafından 24 saat içerisinde gerçektirilir. Başvuru sırasında belge ibraz edilmesi gerekiyor ise, belgelerin ibrazından sonra genellikle 48 saat içerisinde alan adı tahsisi yapılır. Gönderilen belgeler ile ilgili bir sorun yaşanması durumunda bu süre biraz daha uzayabilmektedir.
Web siteniz henüz hazır olmasa dahi, başkası sizden önce davranmadan alan adınızı alabilirsiniz. Dilerseniz, alan adınızı web barındırma hizmeti de alarak elektronik postalarınız için aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Internet hızla büyürken her gün boştaki alan adları satın alınmaktadır, geciktiğiniz her gün aleyhinize işleyecektir.
Eğer tescil ettirmek istediğiniz alan adı bir başkasının adına kayıtlı görünüyor ise, size ilk tavsiyemiz bu alan adı üzerinde ısrar etmemeniz ve başka alternatifler aramanız olacaktır. İnternet'in her geçen gün katlanarak büyümesine karşın, biraz düşünerek hala çok güzel ve boşta alan adları bulunabilmektedir.

Siz herşeye rağmen başkası adına tescilli olan alan adını almak istiyorsanız, öncelikle alan adının pratikte kullanılıp kullanılmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bu alan adı üzerinden web sitesi yayınlanmıyor, yani aktif olarak kullanılmıyorsa, bu durumda alan adının tescil süresinin ne zaman biteceğine bakın. Tescil süresi birkaç ay içerisinde dolacak ise size tavsiyemiz kesinlikle alan adı sahibi ile temasa geçmemeniz ve tescil süresi sonunda alan adını yenileyip yenilemediğini takip etmeniz olacaktır. Kullanılmayan alan adlarının birçoğu tescil sürelerinin sonunda alan adı sahibi tarafından yenilenmez ve boşa düşer.

Eğer alan adının tescil süresinin dolmasına uzun süre varsa veya süre dolumunda yenilendi ise, mevcut sahibi ile temasa geçip alan adını satmayı düşünüp düşünmediğini sorabilirsiniz. Eğer iyi niyetli birine denk gelirseniz kullanmadığı alan adını makul bir fiyata size devretmekle ilgilenebilir. Elbette bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye etmeliyiz, mevcut sahibi için hiçbir önemi olmayan alan adını bir anda değere bindirip, istediği fiyatın astronomik rakamlara çıkmasına da yol açabilirsiniz.
Bu ne yazık ki çok sık karşılaşılan bir durumdur, alan adları çok değerlidir ve alan adı tescil ettirilirken güvenilir şirketlerle çalışılması bu nedenle çok önemlidir. Böyle bir durumda yapılabilecekler alan adının özelliklerine bağlı olarak çeşitlilik gösterir, bu nedenle vakit kaybetmeden bizimle temasa geçmenizi tavsiye ederiz.
Birden çok alan adı alınması için elbette haklı nedenler vardır. Örneğin birçok Türk şirketi, eğer her ikisi de boşta ise alan adlarının hem .com, hem de .com.tr uzantılı versiyonlarını almaktadır. Farklı sektörlerde de olsalar aynı ismi kullananan birçok şirket bulunabildiği için, alan adınızın boşta olan önemli uzantılardaki versiyonlarını almanız, elbette yararınıza olacaktır.

Ancak aynı web sitesine yönlendirilmiş birçok alan adı kullanmanın çok faydalı olduğu, tamamen yanlış bilgidir. Aynı web sitesini farklı alan adları altında yayınlamanın yarardan çok zararı olabilir. İnternet üzerinde web sitenizin verimliliğini belirleyici unsurlardan biri de arama motorlarındaki başarısıdır. Arama motorları web sitelerini değerlendirirken, aynı web sitesinin birçok farklı adreste yayınlanıyor olmasını kendilerini aldatmaya yönelik bir davranış olarak görebilmektedir. Bu da, arama motorlarının web sitenizi cezalandırmasına ve arama sonuçlarında web sitenizin gösterilmemesine kadar varacak sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle doğru olan, birden çok alan adınız varsa her alan adınızı için farklı bir web içeriği sunacak biçimde organize etmeniz olacaktır.
Alan adı sisteminin çalışma prensipleri gereği, alan adlarının IP adresi karşılıklarını veritabanlarında bulunduran ve kendi bünyelerindeki alan adları ile ilgili sorgulara cevap veren sunuculara isim sunucusu adı verilir. İsim sunucuları İngilizce'de "domain name server", "name server" ya da "nameserver" şeklinde isimlendirilir.

Her alan adının en az bir isim sunucusu kaydı bulunması gerekir. Bu kayda "birincil isim sunucusu (primary name server)" ismi verilir. Bu isim sunucusunda bir sorun olması durumunda sorgulara cevap alınabilmesi amacıyla opsiyonel ikincil, üçüncül vs. isim sunucuları tanımlanabilir.
Bir alan adının kime ait olduğu, ne zaman tescil edildiği, tescil süresinin ne zaman sona ereceği, hangi isim sunucularını kullandığı gibi bilgilere erişim sağlayan bir sorgu mekanizmasıdır. Türkçe'de "alan adı kayıt sorgusu" olarak geçmekle birlikte daha çok İngilizce ismi ile bilinir. Bu sorgu mekanizması sayesinde alan adları ile ilgili bilgileri, alan adlarının tescilini yapan yerlerin veritabanından sorgulayarak önemli bilgiler elde etmek mümkün olur.

Bazı alan adı uzantılarında, ek bir ücret ödeyerek alan adı ile ilgili bilgilerin Whois sorgularında görünmemesini sağlamak mümkündür.
Elbette, bizimle temasa geçip alan adınız ile ilgili bilgi verirseniz size bu konuda yardımcı olabiliriz. Alan adı hizmetlerinizi Virgo'ya transfer etmeniz halinde alan adı ödemeleri, isim sunucuları yönetimi, yenileme takibi, güvenlik kontrolleri Virgo tarafından yapılacak ve çok daha sorunsuz bir internet tecrübesi yaşamanız sağlanacaktır.
En yaygın ve popüler alan adı uzantısı olan .com için başvuru esnasında hiçbir belge gerekmez. Bu alan adı uzantısı için "ilk gelen alır" prensibi geçerlidir ve son zamanlarda boşta, yani başkası tarafından alınmamış alan adı bulmak oldukça güçleşmiştir. Tescilin yenilenmesi gerekmeksizin, bir seferde maksimum tescil süresi 10 yıldır.
Popüler alan adı uzantılarından bir diğeridir ve başvuru esnasında hiçbir belge gerekmez. Bu alan adı uzantısı için "ilk gelen alır" prensibi geçerlidir ve temel alan adı sistemi prensipleri gereği Internet hizmetleri sağlayan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Son yıllarda .com uzantılı alan adlarının büyük bölümü tescil edildiği için, popülerliği nedeniyle .com uzantısına alternatif olarak da kullanılmaktadır. Tescilin yenilenmesi gerekmeksizin, bir seferde maksimum tescil süresi 10 yıldır.
Türkiye'nin ccTLD'si (ülke kodu) olan .tr uzantılı alan adlarının tescil işlemleri Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi bünyesindeki .tr Alan Adı Yönetimi tarafından yapılmaktadır. Virgo tarafından tescil başvuru, takip ve ödemeleri yapılan .com.tr uzantılı alan adları için .tr Alan Adı Yönetimi'nce istenen belgeler aşağıdadır. Bu belgelerin faaliyet alanınıza uygun olanlardan sadece bir tanesini göndermeniz yeterlidir. Alan adı ödemesi en az 1, en çok 5 yıl için yapılabilmektedir.

ad-soyad.com.tr için

 • Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi,

 

Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi,

 • Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
 • Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi",
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi".

 

İlgili yerleşim birimine ait portal oluşturmak için

 • Başvuran belediyeler için belediye başkanı imzalı talep yazısı.

 

Vakıf, dernek ya da odalar için

 • "Dernek Tüzüğü", "Vakıf Senedi" ya da "Kuruluş Kanunu".

 

Otel ve tatil köyleri için

 • Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Turizm İşletmesi Belgesi".

 

Seyahat acenteleri için

 • Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Seyahat Acentesi İşletme Belgesi".

 

Dershaneler için

 • Milli Eğitim Bakanlığı "Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi".

 

Televizyon programları için

 • Kültür Bakanlığı'ndan alınmış "Televizyon Gösterim Belgesi".

 

Film adları için

 • Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış izin belgesi.

 

Sanatçılar için

 • Bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi.

 

Özel hastaneler için

 • Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış "Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı".

İrtibat büroları için

 • Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden alınmış "İrtibat Bürosu Açılım Belgesi".

 

Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için

 • Başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi.

 

Radyo ve televizyonlar için

 • Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı,
 • Dergi ve gazeteler için, "derginin/gazetenin aslı" ve "Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi".

 

Süresiz yayınlar için

 • Yayının aslı.

 

İlaç isimleri için

 • "Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi".

 

Çiftlikler için

 • Bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.

 

Gemiler için

 • "Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi".

 

Fuarlar için

 • Resmi Gazetede yayınlanan "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği" veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan "Fuar İzni Yazısı".

 

Özel numaralar için

 • Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan "Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi".

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

dr-smile.pngerkut-aldeniz.pngarmin-yalitim.pngcanbensan.pngnereids-dive-center.pngyalcinkaya-mermer.pngozyurek.pngkalca-cerrahi-dernegi.pngmetron-insaat.pngocb-sigorta.pngar-metal.png6k-medikal.pngortoklinik.pngkronospor.pngdesen-ofset.pngsunrider.pngintermak.pngozel-ankara-umut-hastanesi.pngtubay-danismanlik.pngpm-teknoloji.pnggelibolu-memorial.pngdeniz-peyzaj.pngbernus-tourism.pngermer-marble.pngatlas-sondaj.pngankara-model-ucak-kulubu.pngmarge-hotel.pngozel-cankaya-hastanesi.pnguz-ay-insaat.pngturna-ahsap.pngsevgi-optik.pngmaser-insaat.pngesmaksan.pngdez-kuafor.pngsada-fuarcilik.pngcekar-insaat.pngcanova-construction.pngsevgi-goz-merkezi.pngilbe-mineral.pngarma-yatcilik.pngcankaya-ortopedi.pngocy-rent-a-car.pngesbelli-evi.pngdolfen.pngnaka.pngatr-saglik-teknolojileri.pngmikropor.pngvilla-mahal.pngheraeus-electro-nite.pngmint-fuarcilik.pngtestform.pngalser-teknik.png