Virgo Blog
Internet Explorer öldüMicrosoft, Internet Explorer web tarayıcısının v11 öncesi tüm sürümleri için verdiği desteği 12 Ocak 2016 tarihi itibarı ile sona erdirdi. Eğer Internet Explorer'ın son sürümü olan v11'den eski bir sürüm kullanıyorsanız, artık tarayıcınız için güvenlik güncelleştirmeleri yayınlanmayacak ve Microsoft tarafından teknik destek sağlanmayacak.

Üzüldük mü? Elbette hayır! Hala Internet Explorer kullanıyorsanız kendinize bir iyilik yapıp, en kısa zamanda başka bir tarayıcıya geçmenizde fayda var.

İnsanlık tarihinin en nefret edilen web tarayıcısı

Internet Explorer (IE), Microsoft'un 1995 yılından beri Windows işletim sistemi içerisinde sunduğu web tarayıcısı. Microsoft'un 90'lı yıllarda tarayıcı pazarında mutlak bir hakimiyeti olan Netscape'e karşı bir hamle olarak piyasaya sürdüğü Internet Explorer, 2002-2003 yıllarında %95'lere varan bir kullanım oranı ile zirveye çıkmış ancak sonrasında Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi güçlü alternatiflerin ortaya çıkması ile hızlı bir düşüşe geçmişti. Internet Explorer'ın bugün için kullanım oranı %10'lar seviyesine düşmüş durumda ama bence bu rakam bile böyle kötü bir web tarayıcısı için fazla yüksek.

Internet Explorer, bilinçli internet kullanıcıları ve özellikle de web geliştiricilerin her zaman nefret duyguları beslediği bir web tarayıcısı oldu. Windows işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak sunulan Internet Explorer, Windows'un altyapısını oluşturan parçalardan biri gibi tasarlanmıştı ve kullanıcılara Internet Explorer'ı Windows'dan standart yöntemler ile kaldırma imkanı dahi sunmuyordu. Internet Explorer aynı zamanda her sürümünde büyük güvenlik açıkları barındırması ile bilinen bir tarayıcı oldu.

Microsoft ve kendine özgü web standartları

İnternet tüm dünya çapında kullanılan, sahibi olmayan bir yapı. Böyle sahipsiz bir ortamda, en önemli internet araçlarından biri olan World Wide Web ile ilgili teknik gelişmenin bir kaosa dönüşmeden sürdürülebilmesi için, elbette birtakım standartlar çerçevesinde ilerlenmesi gerekiyor. Bu standartların belirlenmesi işini de, dünyanın ilk web sitesini geliştiren Tim Berners Lee tarafından kurulan ve yönetilen World Wide Web Consortium (W3C) isimli uluslararası konsorsiyum yapıyor. Peki ya kendi standartlarını dayatan biri çıkarsa ne olacak? Evet, Microsoft 2000'li yılların başında Internet Explorer'ın sahip olduğu yüksek pazar payının verdiği şımarıklık ile tam olarak bunu yaptı.

İşte bence Internet Explorer'ın berbat bir internet tarayıcısı olmasının altında yatan en büyük neden, Microsoft'un kendi web standartlarını belirleme çabasının bir numaralı aracı olması idi. Yaklaşık 20 yıldır profesyonel olarak web siteleri geliştiririm ve inanın Internet Explorer'a okkalı küfürler etmeden çalıştığım tek gün olmamıştır. Web siteleri geliştirirken, yaptığınız işin tüm internet kullanıcıları tarafından sorunsuzca görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi için çapraz tarayıcı uyumluluğunun sağlanması gerekir. Her sürümü W3C standartları ile uyumsuz bir Internet Explorer, tüm web geliştiricilerin kabusu olmuştur.

Gelen, gideni aratmasın

Internet Explorer piyasadan kalkıyor olmakla birlikte, Microsoft Windows 10 ile birlikte sunduğu web tarayıcısının ismini Edge olarak değiştiriyor. Şimdilik kullanım oranı olarak dikkate alınacak seviyede olmasa da, Edge yakın gelecekte web geliştiriciler için yeni bir endişe kaynağı olabilir. Söz konusu olan Microsoft olunca W3C standartlarına uyum konusunda fazla iyi niyetli olmamak gerektiğini düşünüyorum. İsmi değişmiş olsa da Internet Explorer'ın kara gölgesi daha uzun yıllar boyunca üzerimizde olacak gibi görünüyor.

Sevgiyle kalın, Internet Explorer'dan uzak durun...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

nereids-dive-center.pngilbe-mineral.pngsevgi-optik.pngkalca-cerrahi-dernegi.pngheraeus-electro-nite.pngdolfen.pngdesen-ofset.pngtestform.pngdr-smile.pnggelibolu-memorial.pngmetron-insaat.pngmint-fuarcilik.pngerkut-aldeniz.pngcanova-construction.pnguz-ay-insaat.pngcanbensan.pngturna-ahsap.pngcankaya-ortopedi.pngkronospor.pngocb-sigorta.pngnaka.pngatr-saglik-teknolojileri.pngcekar-insaat.pngankara-model-ucak-kulubu.pngarmin-yalitim.pngsada-fuarcilik.pngvilla-mahal.pngmikropor.pngermer-marble.pngatlas-sondaj.pngbernus-tourism.pngozel-cankaya-hastanesi.pngdez-kuafor.pngmaser-insaat.pngsevgi-goz-merkezi.pngtubay-danismanlik.pngesmaksan.pngalser-teknik.png6k-medikal.pngdeniz-peyzaj.pngocy-rent-a-car.pngintermak.pngesbelli-evi.pngsunrider.pngmarge-hotel.pngyalcinkaya-mermer.pngarma-yatcilik.pngozel-ankara-umut-hastanesi.pngpm-teknoloji.pngar-metal.pngortoklinik.pngozyurek.png