Virgo Blog
Tembel web tasarımcıOldum olası otomobillere meraklıyımdır ve haliyle sörf yaparken sıkça otomobil üreticilerinin sitelerini ziyaret ederim. Özellikle otomotiv sektörü, ziyaretçi deneyimi açısından büyük bir vurdumduymazlık içerisindeymiş izlenimi bırakır bende. Halbuki otomotiv sitelerini gezen ziyaretçilerin aradığı şey içeriktir ama içeriğe ulaşmak çok güçtür, sürekli karşınıza yüklenmek bilmeyen animasyonlar çıkar, birbiri ardına yüklenen devasa fotoğrafların bitmesini beklersiniz ki site menüsüne nihayet erişebilesiniz. Fakat o da ne, tam "işte buraya tıklamalıyım" derken bir pop-up!

Evet, bunun suçlusu meslektaşlarım ne yazık ki. Web geliştiriciler, müşterilerinin gözünü boyumak pahasına "içerik kraldır" prensibini bile isteye göz ardı ediyorlar. Buna yol açan faktörlerden biri de internet erişiminde kullandığımız bant genişliklerinin yıllar içerisinde artması. Artan bant genişlikleri, web tasarımcıların, hazırladıkları web sayfalarının kilobyte cinsinden ağırlığı konusunda gereksiz bir rehavete kapılmasına neden oluyor. Oysa web sitelerinde görsellik ve verimliliğin çoğu zaman ters orantılı olduğunu, ziyaretçinin bir web sitesine ne için geldiğini unutmamak lazım.

Müşterinin gözünü boyamaya çalışan web geliştiricinin yanında, bir de tembeli vardır ki asıl ondan bahsedeceğiz bugün...

Web geliştiricinin tembeli

Uzak durulması, iş verilmemesi gereken bilişimci tipidir. Bu işleri bırakıp, pazarda domates satmalıdır.

Peki bir web geliştiricinin tembel olup olmadığını nasıl anlarsınız? Size en uzak durulması gereken, en tembel tipini tespit etmek için basit ama etkili bir taktik vereyim;

Web sitenizi hazırlamaya talip olan web tasarımcıdan, elinden çıkan son web sitesinin adresini isteyin. Web sitesini tarayıcınızda açın ve içerik içerisinde kullanılan fotoğraflardan birinin üzerine sağ tıklayarak imajın orijinal halini görüntüleyin. Eğer web sitesi işini doğru yapan birinin elinden çıktıysa, imajın orijinal hali, web sitesinde göründüğü boyutlarda çıkacaktır karşınıza.

Öte yandan tembel web tasarımcı, "nasıl olsa tarayıcı boyutlandırıp gösteriyor" diyerek sadece 300 piksel genişlikte gösterilecek fotoğrafı boyutlandırmaya bile üşenir, sunucuya tam boy yükler. Bazen bir bakarsınız web sayfasında 300 piksel genişlikte görünen bir fotoğraf sunucuda 12 megapiksellik orijinal haliyle durmaktadır. Sadece 15 kilobyte ağırlıkta olabilecek bir imaj, megabyte'larca bant genişliği tüketmekte, çok kısa sürede yüklenebilecek bir sayfayı görüntülemek kat ve kat zaman almaktadır.

Hatta böylesi bazen o derece tembeldir ki, imajların isimlerini değiştirmeye bile üşenir. Arama motoru optimizasyonu açısından sayfa içeriği ile uyumlu kelimeler içermesi gereken imajlar, karşınıza "DSC00763.JPG" gibi orijinal ve anlamsız ismiyle çıkar.

Bu basit ama etkili test ile tembelliği tescil edilen web geliştirici emin olun o web sitesinde daha ne tembellikler etmiş ve web sitesinin verimliliğine kibrit suyu dökmüştür.

Sevgiyle kalın, web geliştiricinin tembelinden uzak durun.
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.