Virgo Blog

Spam e-postalar tam bir baş belası. Spam mail ile mücadele etmenin birçok yöntemi var ama elbette en etkili yöntem, e-posta adreslerinin spammer'ların eline geçmesini engellemek. Eğer e-posta adresiniz web sitenizde yazıyorsa, bir süre sonra web sitelerinden e-posta adreslerini toplayan webbot'lar tarafından yakalanıp kaydediliyor ve kendinizi kısa süre içerisinde spam mail bombardımanına tutulmuş buluyorsunuz.

Gelişmiş içerik yönetim sistemleri e-posta adreslerini webbot'lardan gizleyecek bazı önlemlere sahipler. Örneğin bizim web geliştirmede sıkça kullandığımız Jooma CMS, e-posta adreslerini webbot'lardan gizlemek için Javascript ile maskeleme metodunu kullanıyor. Eğer statik bir web sitesi hazırlıyorsanız veya kullandığınız içerik yönetim sistemi böyle bir özellik barındırmıyorsa, siz de basit bir Javascript ile e-posta adresleriniz webbot'ların en azından bir bölümünden gizleyebilirsiniz.

<SCRIPT TYPE="text/javascript">
<!-- 
gizle=('isim@' + 'alanadi.com')
document.write('<A href="mailto:' + gizle + '">' + gizle + '</a>')
//-->
</SCRIPT>

<NOSCRIPT>
    <em>E-posta adresi JavaScript ile korunmaktadır.<br />
    E-posta adresini görebilmeniz için tarayıcınızda JavaScript aktif olmalıdır.</em>
</NOSCRIPT>


Elbette bazı webbot'lar gereğinden fazla akıllı olabildiği için bu yöntemin yüzde yüz etkili olacağını söylemek fazla iyimserlik olur. Yine de bir e-posta adresini web sayfasına çıplak halde yazmaktan iyidir.

Sevgiyle kalın...

Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.