Virgo Blog

SpamAssassinSon derece sinir bozucu olabilen spam e-postaları, henüz e-posta sunucuları üzerindeyken filtreleme yaparak elimine etmek mümkün. cPanel tabanlı sunucularda kontrol paneli üzerinden yönetilebilen SpamAssassin isimli yazılım ile spam mesajları filtreleme işi kolayca yapılabiliyor. SpamAssassin, Virgo sunucularında da standart olarak sunulan güzelliklerden. Bugün SpamAssassin kullanımına değinelim.

SpamAssassin Nedir?

SpamAssassin e-posta sunucuları üzerinde çalışan PERL tabanlı bir spam mail filtreleme yazılımı. Şu anda Apache Software Foundation bünyesinde geliştirilmekte olan bu yazılım, sunucudaki posta kutunuza giren e-postaları çok çeşitli kriterlere göre değerlendirir ve her mesaj için spam skoru tayin eder.

Oldukça geniş ayar imkanları sunan SpamAssassin ile, sizin belirleyeceğiniz bir spam skorunun üzerinde kalan mesajların otomatik olarak silinmesi gibi imkanlar söz konusu. SpamAssasin ayarlarında ayrıca hiç e-posta almak istemediğiniz e-posta veya alan adlarını kara listeye, spam filtrelemesinden geçmesini istemediğiniz e-posta veya alan adlarını beyaz listeye alabiliyorsunuz.

SpamAssassin ile ilgili şuna dikkat edilmesi gerekiyor: SpamAssassin bir e-postanın spam olup olmadığını tayin etmek için çok sayıda teste tabi tutar fakat sonuçta SpamAssassin bir yazılımdır ve bu işlemler sırasında false positive sonuçlar verebilir. Gelen mesajın spam olma ihtimali ne kadar yüksekse, SpamAssassin tarafından tayin edilen spam skoru da o kadar yüksek olur. Eğer spam mesajların otomatik olarak silinmesi isteniyorsa, varsayılan spam skoru olan 5 ve üzerini silecek şekilde ayar yapmanızı tavsiye ederim. Daha düşük skorlara indikçe, spam olmayan mesajların da spam sanılarak silinmesi riski giderek artıyor.

Sevgiyle kalın, SpamAssassin'den faydalanın...

Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.