Virgo Blog
CryptovirusAslında Cryptovirüs'lerin büyük çoğunlu kendisini internet üzerinden yaydığı için worm kategorisine girse de, bu zararlı yazılımların tümüne virüs adını vermek gibi bir alışkanlığımız var. Bu çok da yanlış değil çünkü Virüs bu türden zararlı yazılımlar için kullanılan bir üst tanım olarak kabul edilebilir. Bu virüsleri araştıran bilişim dalına da "Cryptovirology" deniyor.
 
Kim ne isimle anarsa ansın, Cryptovirüs'ler çok can sıkıcı zararlılar. Bilgisayarınızda aktive olduğu zaman kullandığınız dosyaları kriptoluyor ve çoğunlukla da sizden, kriptoyu çözmeniz için gereken parolayı göndermek için fidye istiyor. Para gönderenlerin bir kısmı parolaya kavuşurken, bir kısmı sadece havayı alıyor. Bu zararlı yazılımları geliştiren ve dağıtanları cesaretlendirmemek için fidye ödenmemesi elbette daha doğru olur.
 
Neyse, çok fazla detaylarda kaybolmadan genel olarak virüs, worm, trojan ve benzeri zararlı yazılımlardan korunmak için neler yapmamız gerektiğini özetlemeye çalışalım. Çünkü bu konuda yapabileceğimiz en iyi şey, başımızı bu belaya sokmamak için ne gibi önlemler alabileceğimizi öğrenmek ve bunları uygulamak.
 

1. E-posta sunucunuzda bir antivirüs yazılımı çalıştığından emin olun.

Antivirüs'ler zararlı yazılımlara karşı asla yüzde yüz koruma sağlamazlar, bu nedenle "nasıl olsa bu e-posta virüs taramasından geçti" diyerek fazla rehavete kapılmayın. Sunuculardaki antivirüs yazılımları, zararlı yazılımların önemli bir bölümünü elimine ettiği için kesinlikle faydalıdır ancak tam koruma sağlamaz. Yine de e-postanızı açana kadar ne kadar çok süzgeçten geçerse o kadar iyidir.

2. Bilgisayarınızda da güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırın.

Bilgisayarınızda çalışan düzgün bir antivirüs yazılımı olsun ve virüs veritabanının günlük olarak güncellendiğinden emin olun. Fakat hala tam olarak güvende değilsiniz. Antivirüs yazılımınızın henüz tanımadığı çok yeni bir virüsle karşı karşıya olmanız veya tanınan bir virüsün antivirüs yazılımınızın gözünden kaçması her zaman ihtimal dahilindedir.

3. Virüsler konusunda her zaman paranoyak olun.

İşte sizi bilgisayar zararlılarından asıl koruyacak olan budur. Özellikle cryptovirüs'ler, kendilerini çoğunlukla çok inandırıcı görünen e-postalar yoluyla bulaştırırlar. Örneğin, son zamanlarda PTT Kargo'dan geliyormuş gibi görünen ve "paketiniz teslim edilemedi, ekteki adres güncelleme formunu doldurup gönderin" benzeri mesajlar içeren e-posta'ların tümü cryptovirüs içeriyor. Virüslü e-posta, kendi bilgisayarına virüs bulaşmış bir tanıdığınızdan da geliyor olabilir. Bu nedenle e-postaların eklerinde gelen dosyaları açarken nereden veya kimden geldiğine önem vermeksizin çok dikkatli olmalısınız.

Aynı dikkati, internet üzerinden indirdiğiniz dosyalarda veya size ait olmayan bir usb belleği bilgisayarınıza takarken de göstermelisiniz. Burada kural şudur: İçinizde en ufak bir kuşku varsa, açmayın!

Tedbirli olmak, pişman olmaktan iyidir.

Sevgiyle kalın...

Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.