Virgo Blog
Google ChromeGoogle, Chrome Blog üzerinden Nisan 2015'de yaptığı açıklama ile Windows XP işletim sistemi üzerinde çalışan Chrome tarayıcılar için 2015 sonu itibarı ile güncelleme desteğini keseceğini duyurmuştu. Yıl sonu yaklaşırken dün Google tarafından yeni bir duyuru yapılarak üç eski işletim sistemi için daha Nisan 2016 itibarı ile güncelleme desteğinin kesileceği bildirildi.

Güncelleme desteği kalkacak işletim sistemleri neler?

Google tarafından yapılan duyuruya göre Nisan 2016 itibarı ile Windows Vista, Mac OS X v10.6, v10.7 ve v10.8 için güncelleme desteği kalkacak. Google bu işletim sistemleri için yazılım geliştirici Microsoft ve Apple tarafından artık güvenlik güncelleştirmeleri yayınlanmadığını, bu nedenle de virüs ve malware'ler açısından daha büyük bir risk teşkil eden söz konusu işletim sistemlerine Chrome tarafında destek vermeye devam etmenin bir anlamı olmadığını söylüyor.

Desteğinin sonlandırılması ne anlama geliyor?

Basitçe açıklamak gerekirse 2015 sonu itibarı ile Windows XP, Nisan 2016 itibarı ile Windows Vista, Mac OS X v10.6, v10.7 ve v10.8 işletim sistemleri üzerinde çalışan Google Chrome tarayıcınız için güncelleme gelmeyecek ve internet tarayıcınız da güvenli olmaktan çıkacak. Hala bu eski işletim sistemleri ile devam ediyor ve özellikle de bu makinalar üzerinden internete erişiyorsanız, artık güncel ve elbette daha güvenli bir işletim sistemine geçmenizin vakti gelmiş demektir.

Sevgiyle kalın, güvenliğiniz için işletim sisteminizi yenileyin...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.