Virgo Blog
Java ile JavaScript arasındaki farklarBugün Java ile JavaScript arasındaki isim benzerliğinden dolayı kafalarda oluşabilen yanlış anlamaları düzeltelim;

Java ile JavaScript arasındaki benzerlik efe ile künefe arasındaki kadardır. Java, web tarayıcısı üzerinde çalışan programcıklar (Java Applet) veya tek başına çalışabilen yazılımlar üretilebilen bir programlama dilidir ve Java ile yazılan yazılımlar derlenerek kullanılır. JavaScript ise bir betimleme dilidir ve derlenmez, web tarayıcısı üzerinde çalışır.

Java programlama dili, aslen Sun Microsystems'dan James Gosling tarafından geliştirilmiştir ve 1995'de Sun Microsystems'ın Java Platformu için temel komponentlerden biri olarak piyasaya çıkmıştır. Java Platformu, üç temel komponentten oluşur;

  1. Java Programlama Dili
  2. Java Sanal Makinesi (Java Virtual Machine - JVM)
  3. Java Uygulama Geliştirme Arayüzleri (Java Application Programming Interfaces)

Java'nın en öne çıkan özelliği, üzerinde çalışacağı platform için yeniden derlemeye gerek bırakmamasıdır. Diğer birçok programlama dilinin aksine Java programları makine koduna değil, Java Bytecode adı verilen sunum biçimine derlenir. Java Bytecode ise Java Virtual Machine tarafından çalıştırılır. Bu sayede Java, Java Virtual Machine desteği olan tüm bilgisayar sistemlerinde, sisteme özel derleme ihtiyacı olmadan çalışabilir.

Öte yandan JavaScript aslen Netscape Communications'dan Brendan Eich tarafından geliştirilmiş ve 1995 yılında Netscape'in web tarayıcısı Netscape Navigator 2.0 ile piyasaya çıkmıştır. Web geliştirmede yoğun olarak kullanılan bir betimleme dilidir. Derlenmez, internet üzerinde kullanıcının web tarayıcısına kadar text olarak ulaşır ve burada web tarayıcısı tarafından çalıştırılır.

JavaScript yoğun olarak web sayfalarında kullanılmakla beraber, kullanım alanı bununla sınırlı değildir. Örneğin Adobe Acrobat ve Adobe Reader yazılımları PDF dosyalar içerisinde JavaScript kodları çalıştırılmasını desteklemektedir.

Java ile JavaScript arasındaki benzerlikler sadece isimle sınırlı gördüğünüz gibi.

Sevgiyle kalın.
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.