Virgo Blog
Web geliştirme kimin işi?Diyelim ki dişiniz ağrıyor ve çekilmesi lazım, mahallenizdeki berbere diş çektirir misiniz? Şaşırmayın, diş hekimliğinin yaygınlaşmasından önce berberlerin bir işi de diş çekmekmiş. Şimdi ise berberine diş çektirmeye kalkan adamın aklından şüphe ederler.

İstisnasız her iş kolu, bir uzmanlık temeline dayanıyor. Türkiye'de ise ne yazık ki web geliştirme iş kolu ile ilgili sınırların henüz belirginleşmediğini görüyoruz. Bu nedenle de reklam ajansları hadlerini fena halde aşarak sundukları türlü hizmetler içerisinde web tasarımına da yer veriyor.

Oysa...

Web geliştirme reklamcılığın değil, tartışmasız bir biçimde bilişimin alt koludur. İşini iyi yapan bir web geliştiricinin HTML, PHP, ASP, JSP, JavaScript, C, C++, XML, Python, Perl, Ruby on Rails ve daha niceleri gibi programlama ve betimleme dillerinden en az birkaç tanesine, MySQL, PostreSQL, MariaDB gibi veritabanı sistemlerinden birkaçına, Joomla, Drupal gibi gelişmiş içerik yönetim sistemlerinden birkaçına, sunucu işletim sistemlerine ve yazılımlarına hakim olması gerekir. Reklam ajansında bilişimci çalışmaz, herşeyi ucundan kıyısından yapmayı öğrenmiş çömez grafik tasarımcı çalışır. Web geliştirmede kullanılan ve reklam ajanslarının kendilerine web tasarımı yapmak için kılıf olarak grafik tasarım becerisi ise, iyi bir web geliştiricide bulunması gereken niteliklerin içerisinde çok hafif bir yer işgal eder.

Dahası, tüm bilişim kollarında olduğu gibi web hizmetlerindeki gelişme hızı da dudak uçuklatacak türdendir. Bir web geliştirici bu ilerleme hızına adapte olabilmek için yaptığı işe odaklanmak ve bilişim sektörünü yakından takip ederek kendisini sürekli geliştirmek zorundadır. Doktorların sürekli olarak öğrenmek zorunda olduğu söylenir ama bilişimcilerin durumunu görseler, doktorlar hallerine şükretmek zorunda kalır.

Açıkça söylemeliyim ki, bir web geliştirici olarak reklam ajanslarının sunduğu hizmet portföyü bana hep şaka gibi gelir. Kartvizit, broşür, katalog, takvim yapar, logo tasarlar, dergi / gazete, outdoor reklamları tasarlar, marka oluşturur, kurumsal kimlik oluşturur, reklam ve tanıtım filmi çeker, radyo reklamı hazırlar, fotoğraf çekimi yapar, araç giydirme, bina giydirme işleri yapar ve web geliştirme hizmetleri sunar!

Kartvizit tasarlayıp bina giydirme işi yapanlara web geliştirme işi verirseniz, ortaya çıkacak çalışmadan nasıl bir verim alacağınızı anlatmama gerek var mı?

Sevgiyle kalın, her işi ehline emanet edin.
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.