Virgo Blog
Google Penaltısı

İnternet'e erişimde akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların kullanımı gün geçtikçe artarken, web siteleri için mobil uyumluluk da orantılı olarak önemli hale geliyor. Öte yandan Google'ın son algoritma güncellemesi ile mobil uyumluluk meselesi bambaşka bir boyut kazandı. Google artık mobil uyumluluğu arama sonuçlarını sıralarken bir kriter olarak kullanacak. Bu doğrudan mobil uyumlu olmayan web sitelerinin sıralamalarda geri plana düşürülerek cezalandırılacağı anlamına geliyor.

Meselenin geçmişi şöyle;

Google algoritmalarını sürekli olarak geliştiriyor. Algoritmalarında yapacakları önemli değişiklikler ile ilgili de Google Webmaster Central Blog üzerinde yayınladıkları makaleler ile bilgiler veriyorlar ve burası biz web geliştiriciler için teknolojinin yönelimini takip etmekte kullandığımız önemli kaynaklardan biri.

Google'ın Webmaster Central Blog üzerinde 26 Şubat 2015 tarihinde yaptığı duyuruda şöyle bir paragraf yer alıyordu;


Starting April 21, we will be expanding our use of mobile-friendliness as a ranking signal. This change will affect mobile searches in all languages worldwide and will have a significant impact in our search results. Consequently, users will find it easier to get relevant, high quality search results that are optimized for their devices.
 

İngilizce bilmeyenler için özetleyecek olursak, Google bu blog makalesi ile 21 Nisan'dan itibaren mobil uyumluluğu bir sıralama kriteri olarak kullanmaya başlayacaklarını ve bunun dünya çapında ve tüm dillerde yapılacak mobil aramalardaki sonuç sıralamalarını belirgin biçimde etkileyeceğini duyurdu. Mayıs sonu itibarı ile arama sonuçlarında belirgin sonuçlar izlemeye başladığımızı söyleyebilirim.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl test edersiniz?

Google'ın mobil uyumluluk için aradığı kriterler sadece ekran çözünürlüğünün cihaza göre uyarlanması olmadığı için, elinize akıllı telefonunuzu alıp web sitenizin akıllı telefonun web tarayıcısında nasıl göründüğüne bakmak sizi yanıltabilir. Web sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek için en iyi yol, Google'ın mobil uyumluluk test sayfasını kullanmak. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak açılacak sayfada web sitenizi test edebilirsiniz.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Web siteniz mobil uyumlu çıkmazsa?

Eğer web siteniz Google kriterlerine uygun olarak mobil uyumlu çıkmaz ise, web sitenizin verimliliğinin önümüzdeki dönemde dramatik olarak düşeceğini söyleyebiliriz. Yapılması gereken güncel web teknolojileri ile web sitenizin mobil uyumluluk sağlayacak biçimde yeniden hazırlanması. Eğer bizimle iletişime geçerseniz size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.