Virgo Blog
Facebook GüvenliğiFacebook Türkiye'de oldukça yoğun kullanılan ve popüler sosyal medya araçlarından biri. Öte yandan tüm sosyal medya araçları arasında sizin ve ailenizin güvenliği açısından en büyük tehlikeleri barındıran sosyal medya aracı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle bugün güvenliğiniz için Facebook kullanımında dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim.

1. Facebook parolanızı özenle oluşturun ve başka yerde kullanmayın

Parola güvenliği elbette sadece Facebook için önemli bir konu değil, internet üzerinde parola kullandığınız tüm servislerde bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. İyi bir parola herşeyden önce yeterince uzun olmalıdır. Parolanız sekiz karakterdan daha kısa olmasın. İyi bir parola aynı zamanda rastgele seçilmiş harf ve rakamlardan oluşmalıdır. Parolanızı oluştururken büyük ve küçük harfleri birlikte kullanırsanız ve hatta araya (* = & % ^ #) gibi özel karakterler katarsanız son derece güçlü bir parola elde etmiş olursunuz. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken konu, Facebook parolanızı başka yerde kullanmamanız gerektiği.

2. Facebook'a SSL üzerinden eriştiğinizden emin olun

SSL, Secure Sockets Layer isimli internet protokolünün kısaltmasıdır ve özetle sizin bilgisayarınız ile bağlandığınız sunucu arasında güvenli bir hat oluşturularak bu iki bilgisayar arasındaki veri trafiğinin başkalarınca görülmesini/ele geçirilmesini engeller. Bu konuda detaylı bilgi için ilgili sıkça sorulan sorular sayfamıza göz atabilirsiniz.

Facebook Ağustos 2013'den itibaren SSL'i varsayılan erişim metodu olarak tanımlamış olmakla beraber, Facebook'a her girişinizde tarayıcınızın adres satırı yanında yer alan kilit simgesinin kilitli durumda görünüp görünmediğini kontrol edin. Eğer kilitli durumda görünmüyorsa, siz Facebook'a eriştiğinizi sanırken bir "man in the middle attack" ile karşı karşıya bulunuyor olabilirsiniz.

3. Yakından tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişileri arkadaş listenize eklemeyin

Size arkadaşlık isteği gönderen kişiyle ortak arkadaşlarınız varmış gibi görünüyor olabilir, kesinlikle aldanmayın. Eğer size arkadaşlık isteği gönderen kişiyi tanımıyorsanız kesinlikle arkadaş listenize eklememelisiniz. Eğer arkadaşlık isteği gönderen kişiyi sadece ismen biliyorsanız ya da tanışıklığınız sadece "uzaktan tanıdık" olarak tanımlayabileceğiniz seviyedeyse, arkadaş listenize eklerken "Tanıdıklar" grubu altına kaydedin.

4. Facebook paylaşımlarınızı "Herkese Açık" yapmayın.

Tatil fotoğraflarınızı herkese açık biçimde paylaşırsanız hırsızlara davetiye çıkarmış, çocuklarınızın fotoğraflarını herkese açık biçimde paylaşırsanız çocuğunuzu pedofililerin hedefi haline getirmiş, siyasi yorumlarınızı herkese açık biçimde yaparsanız tanımadığınız ve tanışmak istemeyeceğiniz insanların bol küfürlü cevaplarına kapı aralamış olursunuz. Bunlar gibi yüzlerce örnek verilebilir, özetle özelinize sahip çıkın ve paylaşımlarınızı acil kan ihtiyacı gibi çok özel durumlar haricinde sadece arkadaş listenizdeki insanlar görebilecek şekilde yapın.

5. Facebook güvenlik ayarlarınızı yapılandırın

Facebook'da ayarlar menüsünden "Güvenlik" sekmesine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ayarları gözden geçirin ve yapılandırın. Buradan hesabınıza Facebook'un tanıdığı cihazlarınız dışında bir yerden erişim olursa nasıl bildirim yapılacağı, böyle bir durumda telefonunuza gönderilecek bir SMS kodu ile giriş yapanın siz olduğunuzun teyid edilip edilmeyeceği, hesabınıza erişimde bir sorun yaşarsanız size yardımcı olabilecek güvenilir kişilerin tayini gibi önemli güvenlik ayarlarını yapabilirsiniz.

6. Facebook gizlilik ayarlarınızı yapılandırın.

Facebook'da ayarlar menüsünden "Gizlilik" sekmesine tıkladığınızda görünen gizlilik ayarları son derece önemlidir. Daha önce arkadaş listenize eklediğiniz ancak yakınen tanımadığınız kişileri "Tanıdıklar" listesine eklemeniz gerektiğini söylemiştim. İşte burada "İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir?" için "Tanıdıklar Hariç Arkadaşlar" seçeneği seçili olmalıdır.

7. Çocuklarınız Facebook kullanıyor ise onları bilinçlendirin

Facebook ve benzeri sosyal medya araçları çocuklar için büyük tehlikeler barındırır. Çocukları bu tehlikeler konusunda bilinçlendirin, tanımadıkları insanlar ile sosyal medya üzerinden iletişim kurmalarına engel olun. Kendini sosyal medya üzerinde çocuk gibi göstererek avlanan pedofili hastalarının hiç küçümsenmeyecek sayıda olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşırken dahi son derece dikkatli davranmalı ve sadece yakından tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlar görebilecek şekilde paylaşım yapmalısınız.

8. Facebook üzerinden gelen mesajlara aldanmayın

Çok yakından tanıdığınız ve güvendiğiniz birinden dahi geliyor olsa, Facebook üzerinden gelen bir mesaja inanmayın. Sizden çok acil bir durum için kontör veya para talep edilebilir veya acilen evinizden çıkıp yardım için vereceği adrese gitmeniz istenebilir. Mutlaka bu tanıdığınıza telefonla ulaşıp, mesajı gönderenin gerçekten kendisi olup olmadığını teyid edin. Facebook hesaplarının kötü niyetli kişilerce ele geçirilip dolandırıcılık amaçlı kullanımı son derece yaygındır.

9. Sahte hesaplar konusunda uyanık olun

Arkadaş listenizde zaten var olan birinden tekrar arkadaşlık isteği geldiyse, yeni gelen istek büyük ihtimalle sahte bir hesap kaynaklıdır ve kötü niyetle kullanılmaktadır. Dolandırıcılar tanıdığınız ve güvendiğiniz insanları size karşı yem olarak kullanmayı severler. Bu tür durumlara karşı her zaman uyanık olun.

Sevgiyle kalın, Facebook'da güvenliğinize dikkat edin...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.