Virgo Blog
FireBugİşini iyi yapan her web geliştiricinin mutlaka bir debugging tool kullanması gerekiyor. Her ne kadar artık Firefox, Chrome ve IE web tasarımı yapanlar için kendi bünyesinde birer debugging tool barındırsa da benim uzun yıllardır favorim bir Firefox eklentisi olan FireBug.

F12'ye elinizi alıştırın

FireBug ile çalışırken F12 tuşu aktif olarak dinlemede olan FireBug'ı görünür kılar. Eğer yeterince büyük bir monitör kullanıyorsanız veya çift monitörle çalışıyorsanız CRTL-F12 ile FireBug'ı yeni bir pencerede açıp hayatı daha da kolaylaştırmak mümkün. Dikkat edin, zamanla alışkanlık yaptığı için web'de surf yaparken dahi "şurada nasıl birşey yapmışlar" merakıyla sık sık elinizin F12'ye gittiği oluyor.

CSS kodlamada tartışılmaz kolaylık

Cascading Style Sheet'ler ile çalışanlar bilirler, CSS kodlamada eğer FireBug benzeri bir yardımcı kullanmıyorsanız text editörünüz ile tarayıcınız arasında bitmek bilmeyen gidiş gelişler kaçınılmazdır. Bu büyük zaman ve verim kaybı demek. Öte yandan FireBug live site üzerinde CSS parametre değişiklikleri ve eklemeler yaparak sonucu anında görebilmenize imkan tanıyor. FireBug'a eklenebilen FireFile ve cssUpdater benzeri uygulama eklentileri ile CSS üzerinde yaptığınız değişiklikleri sunucudaki veya lokal sandbox platformunuzdaki CSS dosyası ile anında senkronize etmek de mümkün. CSS kutularınız bir türlü düzgün biçimde eşleşmiyor mu? Offset'ler, padding'ler, margin'ler vesaire, FireBug CSS ölçümlerini görsel olarak önünüze sunabildiği için sorunun kaynağına ulaşmanız son derece kolaylaşıyor.

JavaScript debugging işinde de çok başarılı

JavaScript geliştirirken "yazdığım kod çalışmıyor ama nedeni hakkında hiçbir fikrim yok" durumu can sıkıcıdır. JavaScript'i debug etmek de eğer FireBug benzeri bir yardımcı kullanmıyorsanız oldukça zor olabiliyor. FireBug'ın profiler özelliği sayesinde çok sayıda JavaScript dosyası bulunan çalışmalarda aradığınız dosyayı kolaylıkla bulabilir, yazdığınız koda kırılma noktaları ekleyebilir, herhangi bir satırda çalışmayı duraklatabilir ve hatta çalışmanın hangi durumlarda duraklatılacağını tanımlayabilirsiniz. Hata vermeyen ama yavaş ve mızmız çalışan JavaScript kodlarında profiler özelliğini kullanarak sorunlu bölümleri yakalamanın son derece kolaylaştığını da ekleyeyim.

Ağ aktivitesini izleyebilirsiniz

Web öğelerinin cache'lenme durumu, HTTP header'ları, Ajax çağrıları, öğelerin yüklenme süreleri gibi türlü parametreye FireBug ile kolayca ulaşmak mümkün. Uzunca bir formunuz var ama form alanlarınızdan biri veritabanına yazılmıyor mu? FireBug ile sorunu tespit edip gidermek kesinlikle çok kolaylaşıyor. Yazdığınız JavaScript kodunun, HTTP Request'e göreceli olarak hangi aşamada çalıştığını görmek istiyorsanız console.timeStamp() ekleyerek FireBug konsolunda kolay anlaşılır bir görsel sunum yaratılmasını da sağlayabilirsiniz.

Çok severek kullandığım ve büyük faydasını gördüğüm FireBug'ın önemli olduğunu düşündüğüm bazı özellikleri ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Amatör ya da profesyonel bir web geliştiriciyseniz ve henüz FireBug'ı keşfetmediyseniz, aşağıdaki adresten hemen ücretsiz indirerek FireFox'unuza kurabilirsiniz;

https://getfirebug.com/downloads/

Sevgiyle kalın, FireBug'dan faydalanın...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.