Virgo Blog
İlk web sayfası 25 yaşındaDünyanın ilk web sayfasını Tim Berners-Lee isimli İngiliz bilişimcinin, 20 Aralık 1990'da CERN'deki (European Organization for Nuclear Research) NeXT bilgisayarına yükleyerek yayınlamaya başladığını biliyor muydunuz? Evet, dünyanın ilk web sayfası 25 yaşında ve emin olun World Wide Web'in hayata geçmesini sağlayan bu olay, internetin gelişmesi ve yaygınlaşmasını sağlayan çok büyük bir adımdı.

Tim Berners-Lee

İngiltere Oxford'daki The Queen's College'dan mezun olan ve aslında bir fizikçi olan Tim Berners-Lee, araştırmacılar arasında bilgisayar ağları üzerinden bilgi paylaşımını mümkün kılacak HyperText temelli projesini CERN'de ilk çalışmaya başladığı 1980 yılında önerir. Bugünkü World Wide Web'in atası olarak kabul edilebilecek ENQUIRE isimli yazılım projesini de bu amaçla oluşturur. 1980'in sonlarında CERN'den ayrılan ve 1984'de geri dönen Tim Berners-Lee, CERN'in 1989'da en büyük internet hub'ı olmasıyla birlikte HyperText'i internet ile birleştirme konusunda bir fırsat yakaladığını görür ve proje önerisini 1989 Mart'ında yineler. Nihayet 1990'da projenin o dönem Tim Berners-Lee'nin CERN'deki şefi ve ilk web tarayıcısının geliştiricisi olan Mike Sendall tarafından kabul edilmesiyle World Wide Web konsepti hayata geçer.

1994'de Massachusetts Institute of Technology bünyesinde World Wide Web ile ilgili standartların belirlenmesi amacıyla W3C - The World Wide Web Consortium'u kuran Tim Berners-Lee, bugün Facebook, Intel, Google ve Microsoft gibi büyük şirketlerin de içerisinde yer aldığı ve gelişmekte olan ülkelerde internet erişiminin ucuzlatılması üzerine çalışmalar yürüten Alliance for Affordable Internet (A4AI) isimli konsorsiyum'un başında görev alıyor.

İlk web sayfası

Dünyanın ilk web sayfası CERN'in web sunucusunda ilk günkü haliyle korunuyor, aşağıdaki adreste ziyaret edebilirsiniz.

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Sevgiyle kalın...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.