Virgo Blog
StackOverflowHala bilmeyen kaldıysa stackoverflow.com nedir, ne işe yarar bundan bahsedelim öncelikle. Stackoverflow amatör veya profesyonel, tüm programcılara yönelik bir web sitesi. Kullanıcılar, hangi programlama dili olursa olsun, fikir almak istedikleri konuda bir soru başlığı açabiliyor ve bu konuda fikir vermek, öneride bulunmak isteyen diğer programcılar bu başlığın altına cevaplar yazıyorlar. Verilen cevaplar yine site kullanıcıları tarafından oylanarak en beğenilen çözümün baş sırada gösterilmesi sağlanıyor. Sitenin bir diğer özelliği de, kullanıcıların verilen cevapların altına yorumlar yazarak söz konusu kod hakkında kendi aralarında tartışabilmeleri.

Delikanlı programcı kopya çekmezmiş

Yakınlarda, üye olduğum ve yazılımcıların yazıştığı bir Facebook grubunda stackoverflow.com üzerine bir muhabbete denk geldim. Burada üzerinde uzlaşılan gelen görüş, delikanlı Türk programcısının kopya çekmeyeceği, yazdığı kodun her bir satırını kendi aklını ve fikrini kullanarak kendisinin yazacağı, stackoverflow'da ancak kötü kodlanmış çözümler bulunabileceği ve stackoverflow'u kullanan programcının adamdan sayılmaması gerektiği idi. Bunu söyleyenlerin arasında üniversitelerede yazılım dersleri veren hocalar da vardı işin ilginç tarafı. Baktım ki herkes bu yönde fikir beyan ediyor, hiç tartışmaya girmedim ve bu blog makalesine sakladım görüşlerimi.

Bir dakika ama, internet neden var?

Öyle değil mi ya, benim bildiğim kadarıyla internet bilgiyi paylaşmak, çoğaltmak için var herşeyden önce. Bir programcı nasıl herşeyi bildiği iddiasında olur, bu zaten anlaşılması çok güç birşeydir ama, hadi diyelim ki yapmak istediğin iş için nasıl bir kod yazman gerektiğini biliyorsun. Herhangi bir programlama dili ile bir işi yapmanın kırk farklı yolu vardır, bunu da bildiğimize göre, kullandığın yöntemin bu iş için en verimli ve güvenli yöntem olduğunu nereden biliyorsun, bundan nasıl emin olabilirsin? Bir sor bakalım meslektaşlarına, belki daha iyi bir fikir çıkar, değil mi?

Bu kafayla fazla ileri gidemeyiz

Açıkça söylüyorum, Stackoverflow benim severek ve sıkça kullandığım bir web sitesi. Yaptığım işlerde son derece faydasını görüyorum ve tüm meslektaşlarıma da kullanmalarını şiddetle öneririm. Evet, çözmeye çalıştığınız problem için önerilen çözümler her zaman en verimli ve güvenli yol olmayabiliyor. Bazen de önerilen fikir iyi olmakla beraber, karşınıza çıkan örnek kodlar aceleyle ve özensiz yazılmış olabiliyor. Yine de sıkça sizin aklınıza gelmeyen daha verimli bir çözüm yolu bulabiliyor ve sitede verilen cevapları okurken çok şey öğreniyorsunuz.

Bilişim, özellikle de programcılık sürekli olarak öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi gerektiren alanlar. Üniversitelerde programlama dersleri veren ve Stackoverflow gibi sitelerden faydalanmayı "kopyacılık" olarak niteleyen hocaları görünce, Türkiye'nin bilişim teknolojileri geliştirmedeki geleceği için umutsuzluğa kapılıyorum.

Sevgiyle kalın, Stackoverflow'u kullanın.
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.