Virgo Blog
E-Posta ProtokolleriVirgo sunucularında e-posta hizmetleri için POP3 ve IMAP protokollerini birlikte sunuyoruz, ancak müşterilerimizin bir bölümünün bu protokoller hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarını ve hangisini kullanmaları gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşadığını görüyoruz. Bu nedenle bugün POP3 ve IMAP protokolleri ile ilgili temel bilgiler vermeye çalışacağım.
 

POP3: Post Office Protocol

POP3 protokolü, adından da anlaşılacağı gibi Post Office Protocol'ün üçüncü ve şu an için sektör standardı haline gelmiş versiyonudur. POP3 protokolü oldukça basittir, sunucuda size gelen e-postaların geçici olarak tutulduğu bir posta kutunuz bulunur. Bilgisayarınızdaki e-posta yazılımı ile sunucudaki postalarınızı çekersiniz ve (eğer e-posta ayarlarınızı aksi yönde yapmadıysanız) çektiğiniz e-postalar sunucudaki posta kutusundan silinir. Kullandığınız e-posta yazılımını, mesajın bir kopyasını sunucuda bırakacak şekilde de ayarlayabilirsiniz, ancak bu durumda sunucudaki e-posta kutunuzun kotası zamanla dolacak ve yeni e-postaların girişine izin vermeyecektir.
 
POP3 protokolünde, mesajları ayrı klasörlerde sınıflandırarak saklamak gibi işlemleri bilgisayarınızdaki e-posta yazılımında lokal olarak yaparsınız.

Avantajları

  • E-postalarınız lokal olarak saklandığı için internet erişiminiz olmasa dahi eski e-postalarınıza her zaman ulaşabilirsiniz.
  • Sunucudaki hesap kotanızın fazla büyük olması gerekmez.

Dezavantajları

  • Eğer e-posta hesabınızı birden fazla cihaz üzerinden kullanıyorsanız (bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı telefonunuz gibi) POP3 protokolü çok uygun değildir.

 

IMAP: Internet Message Access Protocol

IMAP protokolü POP3'e kıyasla daha gelişmiş bir yapıdadır. E-postalarınız ve bunları sınıflandırmakta kullandığınız klasörler sunucudaki posta kutunuzda tutulur. Eğer klasör ve e-postalarınızın bir kopyasının kalıcı olarak bilgisayarınızda da tutulmasını istiyorsanız e-posta programınızın ayarlarını bu şekilde yapmanız gerekir. Bir e-postayı lokal olarak sildiğiniz zaman, sunucudaki kopyası da silinir. Aynı kural mesajların okundu olarak işaretlenmesi gibi tüm işlemler için geçerlidir. IMAP protokolünde mesajlar kalıcı olarak sunucudaki posta kutunuzda tutulduğu için, sunucudaki hesap kotanızın yüksek olmasını gerektirir.

Avantajları

  • E-posta adresinizi birden fazla cihaz üzerinden (bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı telefonunuz gibi) kullanıyorsanız, IMAP protokolü tüm cihazlarınızda senkronizasyon sağlayacağı için çok avantajlıdır.
  • E-postalarınızın bir kopyasını lokal olarak saklamanız halinde otomatik yedekleme yapıyor olursunuz.
  • Gelen yeni mesajları indirmeden önce hızlıca fikir sahibi olmanıza olanak tanır.

Dezavantajları

  • Sunucudaki hesap kotanızın yüksek olmasını gerektirir.
  • E-postalarınız daimi olarak sunucudaki posta kutusunda tutulacağı için, yüksek güvenlik endişesi taşıdığınız bir e-posta trafiğiniz varsa, sunucudaki hesap parolanızın bir başkasının eline geçmesi gibi durumlara karşı temkinli olmak gerekir.

Sevgiyle kalın...
Mustafa Odabaşı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Mustafa Odabaşı

Virgo'nun kurucu ortaklarından Mustafa Odabaşı, bundan 20 küsür sene önce, bilişim sektörüne profesyonel olarak ADA NET'de adım atmıştır. Cyberspace ile Türkiye'ye internetin gelmesinden çok önce BBS'ler vasıtasıyla tanışan Mustafa Odabaşı, Türkiye'nin ilk ve en geniş mesaj ağı HiTNeT'in de eski SysOp'larındandır. Halen bilgi ve tecrübelerini Virgo'da hizmet üreterek değerlendirmektedir.